Kto może skorzystać z inwestycji w pojemniki na odpady Molok®?

System segregacji odpadów komunalnych Molok to rozwiązanie w szczególności dla miast, gmin, samorządów czy wspólnot mieszkaniowych. Doskonale sprawdzi się na osiedlach, w hotelach, galeriach handlowych, szkołach i przedszkolach, parkach oraz wszystkich miejscach użytku publicznego, gdzie znaczące są: estetyka, funkcjonalność i oszczędność przestrzeni.

Jak działa technologia Molok®?

Odtwórz film na temat pojemniki kontenery półpodziemne na śmieci
Odtwórz film na temat kontenery na śmieci system zbierania odpadów molok

Oszczędność
miejsca

Rozmieszczenie pojemników może być bardziej skondensowane niż w przypadku tradycyjnych kontenerów (szczególnie MolokDomino), a ich adaptacja w przestrzeni jest niezwykle elastyczna. Pojemniki nie wymagają budowy zadaszenia czy wiaty, idealnie wpisują się w krajobraz otoczenia. Duże znaczenie ma także ich głębokość i umiejscowienie pod ziemią. Niska temperatura ułatwia dłuższe magazynowanie śmieci, a ugniatanie odpadów odbywa się dzięki kompresji grawitacyjnej, pod ich własnym ciężarem. Dzięki temu pojemniki półpodziemne nie ulegają przepełnieniu, a ich opróżnianie staje się rzadsze o 80% w porównaniu z tradycyjnymi kontenerami na śmieci.

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania

Szczelność pojemników i wsadów workowych zabezpiecza przed wyciekaniem nieczystości i wsiąkaniem ich w podłoże. Pokrywa kontenera uniemożliwia dzikim zwierzętom i ptakom dostęp do resztek i jest odporna na działanie warunków atmosferycznych. Klapy instalowane są na uniwersalnej wysokości i dostosowane do rodzaju gromadzonych odpadów. Brak konieczności posiadania dodatkowych kluczy do wiaty sprawia, że codzienne wynoszenie śmieci staje się mniej problematyczne, co sprzyja chęci segregacji odpadów.

Instalacja pojemników półpodziemnych Molok®

Pojemniki instalowane są na głębokości 1,5m. Realizację wykonuje autoryzowana przez Molok ekipa montażowa. Instalacja pojemników jest możliwa również na pochyłym podłożu i najczęściej wymaga pozwolenia na budowę, aby uniknąć naruszenia podziemnych instalacji (wodociągowej, energetycznej czy gazowej, a nawet światłowodów). Wewnątrz pojemnika instaluje się wkład workowy – jego rodzaj uzależniony jest od typu odpadów, które będą w nim gromadzone i dostosowany do frakcji kontenera. Kolor pokrywy wskazuje na przeznaczenie pojemnika.

Opróżnianie pojemników półpodziemnych Molok®

Opróżnianie pojemników Molok nie wymaga przeciągania kontenera, gdzie utrudnieniem dla pracownika może być nierównomierna lub pochyła powierzchnia. Odbywa się ono za pomocą cięgna dźwigowego doczepianego do ramienia HDS pojazdu wywożącego odpady komunalne i zwolnienia blokady na spodzie worka lub pojemnika. Dzięki temu proces ten jest w pełni zmechanizowany i bezpieczny dla pracowników.

segregacja odpadów kontenery półpodziemne
segregacja odpadów kontenery półpodziemne

Jak zaprojektować punkt odbioru odpadów w przestrzeni publicznej?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy nie ma kolizji z sieciami podziemnymi (woda, prąd, gaz, internet, etc.). Niezbędne będą: wykonanie map do celów projektowych i uzgodnienia z zarządcami sieci, dokonanie zgłoszenia budowlanego. Pojemniki instalowane są częściowo pod ziemią, dlatego trzeba pamiętać, że głębokość instalacji wynosi od 0,5 m do 1,6 m (w zależności od produktu). Glebę pod miejscem montażu trzeba zatem dokładnie sprawdzić.

Jeżeli miejsce jest wolne od przeszkód i kolizji innych sieci, należy dokonać demontażu istniejących wiat śmietnikowych (jeżeli takie są). Trzeba przygotować teren: rozebrać kostkę brukową lub zlikwidować położony asfalt, beton czy inne utwardzenie.
Niezbędna będzie również opinia firmy-operatora, zajmującego się odbiorem odpadów, by zatwierdziła umiejscowienie pojemników.

Wybierając samo miejsce instalacji, należy pamiętać aby pozostawić przestrzeń wymaganą do opróżnienia pojemnika oraz dostęp z drogi dojazdowej dla firmy odbierającej odpady. Pod uwagę należy wziąć odległość od pobliskich budynków oraz swobodny dostęp do pojemników dla mieszkańców.

wymagania dotyczące umiejscowienia

Wymagania dotyczące umiejscowienia:
– 10m – od ścian budynków (mieszkalnych lub użyteczności publicznej) z oknami i drzwiami,
– 3m – od granicy działki budowlanej,
– 10m – od placów zabaw, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych,
– co najmniej 80m – odległość od najdalszego wejścia obsługiwanego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej do miejsca do gromadzenia odpadów stałych (wymaganie to nie dotyczy budynków na terenach zamkniętych.)

Zobacz nasze produkty

sięgnij po poradę konsultanta